13 stycznia br. Wydział Biologii i Biotechnologii lubelskiego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej otworzył szeroko laboratoria i sale wykładowe! Naukowcy, przeprowadzając wykłady i warsztaty, chcieli udowodnić, że biologia i biotechnologia to nie tylko ważna część świata nauki, ale także życia każdego człowieka. Zainteresowanie było ogromne: wszyscy chętni mogli m.in. wcielić się w rolę mikrobiologa, poznać podstawy serologii czy też stworzyć własny kosmetyk.

Atrakcji było sporo: nie zabrakło ciekawych wykładów, warsztatów, pokazów i ćwiczeń laboratoryjnych. Nic zatem dziwnego, że Noc Biologów przyciągnęła tłumy uczniów!

W tym roku miała okazję uczestniczyć w niej także grupa uczniów z Ekonomika pod opieką profesor Ireny Jarosz. Młodzież uczestniczyła w dwóch wykładach (Biologia miłości i Neurochemia używek), a także trzech warsztatach (Roślina jako źródło leku naturalnego, Zobaczyć niewidzialne życie w środowisku oraz Podróż do wnętrza ludzkiego ciała). Uczniom zostały przybliżone m.in. mechanizmy związane z procesami zakochiwania się i łączenia w pary osobników nie tylko homo sapiens, reakcje zachodzące w zakochanym mózgu, podstawy neurochemii oraz zmiany w organizmie pod wpływem środków odurzających. Warsztaty dawały możliwość wyizolowania swojego DNA, wyprodukowania własnoręcznie roślinnego mydełka, założenie hodowli mikroorganizmów oraz przyjrzenia się najprawdziwszym ludzkim organom.

Z wycieczki wszyscy wracali zmęczeni, ale i zadowoleni.

Katarzyna Kowalska IIa

Skip to content