27 października br. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu odbyło się spotkanie na temat profilaktyki raka piersi. Naszym gościem była Pani Marta Zadorożna, która jak co roku poprowadziła prelekcję dotyczącą raka piersi i sposobów jego zapobiegania.

Pani Marta to ceniona nauczycielka, bibliotekarka, ale także Prezes Stowarzyszenia Amazonek Jarosławskich. Od wielu lat prowadzi spotkania w ramach akcji „Różowa wstążeczka” dla młodzieży i dorosłych. Jest propagatorką badań mammograficznych i cytologicznych. Nie tylko wspiera i pomaga w walce z nowotworem koleżankom z klubu, ale także z zaangażowaniem edukuje nowe pokolenia. Podczas wykładu uczniowie klas maturalnych dowiedzieli  się między innymi, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz jak wykrywać zmiany zachodzące w organizmie, aby uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości.

Październik jest „Międzynarodowym Miesiącem Wiedzy o Raku Piersi”, a 17 października to w Polsce „Dzień Walki z Rakiem Piersi”. W Polsce zapada na niego corocznie ponad 10 tys. kobiet, a połowa z nich z  powodu zbyt późnej diagnozy umiera. Jest on najczęstszym nowotworem, z jakim zmagają się kobiety. Znane są również przypadki raka sutka u mężczyzn. Współczesne metody diagnostyczne, połączone z systematycznie przeprowadzonymi badaniami i właściwe postępowanie terapeutyczne, dają dużą szansę na wyleczenie.

Skip to content