Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu w dniu 8 XII – jak co roku – obchodzi swoje święto patronalne, nawiązując tym samym do przedwojennej tradycji szkoły, czyli do obchodów Święta Kupieckiego i jednocześnie święta Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia – pierwszej patronki szkoły. Uroczystości  rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w Kolegiacie Jarosławskiej. Wygłoszona homilia, tak samo jak muzyczna oprawa w wykonaniu naszej młodzieży pod opieką p. Anny Korneńko i Elżbiety Marosz były pięknym rozpoczęciem święta.

Następnie w MOK odbyła się część oficjalna uroczystości, na którą przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz miasta, Policji i Straży Pożarnej, a mianowicie: Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – pani Lucyna Paulo, w imieniu Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Bogdan Folwarczny oraz Oficer Prasowy podkomisarz Marta Gałuszka, mł. kapitan Dawid Skuratko i liczne grono rodziców.

Dyrektor szkoły – pani Marta Kurpiel – serdecznie wszystkich przywitała i już w pierwszych słowach swego przemówienia podkreśliła wartość 92-letniej tradycji wpisanej w dzieje szkoły, która jednak zmienia swoje oblicze, dostosowując je do wymagań współczesnych czasów. Dlatego w dniu święta szkoły pierwsze klasy tzw. policyjne są odznaczane pierwszą belką, a od trzech lat również klasy pierwsze technikum mają swoje pasowanie, bo przecież to one są łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością szkoły. W tym roku do naszej społeczności dołączyli technicy logiści. Witamy ich serdecznie.

Piękne słowa skierowane do dyrekcji, nauczycieli i uczniów wygłosili zaproszeni goście, podkreślając istotne miejsce szkoły w naszym powiecie. Bardzo miłym i wzruszającym akcentem było odczytanie przez Bogdana Folwarcznego listu Komendanta Powiatowego Policji –  Henryka Moskwy, który złożył gratulacje dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły i przede wszystkim uczniom klas pierwszych, nazywając ich wartością dodaną naszego powiatu.

Miłym akcentem były również słowa listu gratulacyjnego skierowane przez Dyrektor MOK-u  – panią Elżbietę Śliwińską, złożyła społeczności szkolnej najlepsze życzenia i gratulacje za – jak stwierdziła – zaangażowanie w budowanie znakomitego wizerunku szkoły w powiecie.

Uroczystość Święta Szkoły Ekonomicznej była również okazją do wręczenie stypendiów Starosty Powiatu Jarosławskiego dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. W tym roku mamy aż 19 stypendystów, co stanowi 5% uczniów szkoły. Wręczenia nagród młodzieży i ich rodzicom dokonała Naczelnik Wydziału Edukacji pani Lucyna Paulo. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów, jesteśmy z nich bardzo dumni.

Ostatnim elementem części oficjalnej była niespodzianka Samorządu Uczniowskiego, który przeprowadził plebiscyt na ulubionego nauczyciela szkoły. Zwycięzcą okazał się prof. G. Torbiczuk, a drugie miejsce zajęły panie: D. Balicka i E. Marosz – wszyscy z radością wznieśli otrzymane puchary.

Zwieńczeniem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu młodzieży, pod czułym okiem opiekunek: M. Bąk, E. Marosz,  i E. Ślusarz. Motywem przewodnim była szkolna moda Ekonomika od czasów powstania Gimnazjum Kupieckiego w 1924 roku po dzień dzisiejszy. Z łezką w oku  spoglądaliśmy na fartuszki i uniformy z tarczą, czapką czy beretem z bączkiem. Ich miejsce z dumą zajęły mundurki policyjne, które odegrały główną rolę w musztrze paradnej. Och! Co to był za występ! Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć /wszystko sfilmowaliśmy/ 😉 Program pokazał, że uczniowie naszej szkoły to niesamowita mieszanka różnorodności tworząca wspaniałą całość, czego odzwierciedleniem były słowa finałowej piosenki: „W Ekonomiku wrażeń masz bez liku – samoobrona, musztra, kino, strzelnica i rajd, i złaz. Tu policyjni porządku pilnują, kryminalni zabezpieczą ślad, ekonomista PIT policzy w mig i logistyk plan ma na styk”.

 

Skip to content