9 XII 2019 – Święto Szkoły Ekonomicznej i jubileusz 95-lecie jej istnienia

Ilu z nas już nie ma
ilu pamiętać jutro nie będzie
a jednak istniejemy
jak małe pożółkłe zdjęcia na szkolnym tableau
i trwamy
pamięcią szkolnych wspomnień

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu w dniu 8 XII ma swoje święto patronalne, które w tym roku było obchodzone w poniedziałek 9 XII, i na długo zostanie w naszej pamięci ze względu na przypadający w tym roku jubileusz 95-lecia istnienia Szkoły Ekonomicznej. Już od momentu jej powstania 1924 roku władze Towarzystwa Szkoły Handlowej kładły nacisk na pielęgnowanie tradycji i właściwą oprawę rocznic, świąt i uroczystości. Najważniejszym świętem szkoły było obchodzone właśnie 8 XII Święto Kupieckie. Ale ten dzień był jednocześnie świętem Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, która została naturalną pierwszą patronką szkoły. Ukoronowaniem tego faktu było poświęcenie i wręczenie sztandaru, ufundowanego przez miejscowych kupców z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 11 maja 1930 roku. Sztandar z oczywistych powodów w czasach powojennych nie mógł być używany podczas oficjalnych uroczystości aż do roku 1989. Teraz dumnie towarzyszy szkole w dniu jej święta obok drugiego już powojennego.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w Kolegiacie Jarosławskiej, w której cała społeczność szkolna zawierzyła swoją pracę, naukę i przyszłość patronce.
Następnie w budynku JOKiS odbyła się część oficjalna uroczystości, na którą przybyli przedstawiciele władz miasta, Policji i Straży, a mianowicie: p. Stanisław Kłopot – Starosta Jarosławski, p.Mariusz Trojak – wicestarosta Jarosławski, p. Marian Fedor – Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego, p. Marta Kurpiel – Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, p. Elżbieta Pazyniak – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji, Ks. Prałat Marian Bocho – Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała, Komisarz Jan Wojtowicz-Komendant Powiatowy Policji, Kapitan Dawid Skuratko – w imieniu Komendanta PSP brygadiera Krzysztofa Kowala, p. Halina Kot – Dyrektor Santander Bank Polska SA oddział Jarosław, p.Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska – Dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, p. Łukasz Zagrobelny –Dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich, dr inż. Ryszard Pukała – Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy ZSEiO: p. Franciszek Grabowski, p. Bogusław Piotrowski, p. Jacek Wojtas, p. Henryka Kulpa, p. Zdzisław Zierkiewicz, dyrektorzy wszystkich szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu, emerytowani nauczyciele, absolwenci oraz pracownicy szkoły, rodzice i przedstawiciele mediów.
Uroczystości rozpoczęła p. dyrektor Justyna Nalepa-Harpula, która podkreśliła, że Ekonomik jest szkołą pokoleniową i stanowi istotną częścią historii powiatu oraz miasta, której chlubnym obliczem są ludzie wychowani i wykształceni w murach tej szkoły. Stwierdziła: „O Ekonomiku można by mówić wiele. Jesteśmy szkołą patrzącą w przyszłość, z perspektywy teraźniejszości, nie zapominając o przeszłości. Dlatego dzisiaj wyrażam wdzięczność dla wspaniałych byłych pedagogów i pracowników. To właśnie Państwo budowali dorobek szkoły na przestrzeni wielu lat i pozostawili w nim cząstkę siebie”. Wyraziła uznanie dla pracy poprzednich dyrektorów, którzy wysoko postawili poprzeczkę swoim następcom. Dziękując władzy naszego powiatu, przybyłym gościom i przyjaciołom szkoły, zakończyła puentą: W to święto wzruszają się nawet szkolne mury – bo jesteśmy uczestnikami spotkania, które łączy zapisane kartki 95-letnich wydarzeń szkoły. Czego więc były świadkiem? Zobaczymy w programie artystycznym.
Piękne słowa skierowane do dyrekcji, nauczycieli i uczniów wygłosili: Starosta Jarosławski pan Stanisław Kłopot, który przekazał szkole wizerunek Michała Archanioła – patrona powiatu, i dr inż. Ryszard Pukała – Prorektor Jarosławskiej PWST. A Komisarz Jan Wojtowicz-Komendant Powiatowy Policji, Kapitan Dawid Skuratko – w imieniu Komendanta PSP brygadiera Krzysztofa Kowala złożyli na ręce pani dyrektor listy gratulacyjne. Miłym gestem były życzenia od wszystkich dyrektorów szkół średnich dla pani dyrektor pełniącej pierwszy rok swoją funkcję.
Stałym punktem obchodów Święta Szkoły jest pasowanie uczniów klas pierwszych i tym samym przyjęcie ich do społeczności szkolnej. Zaproszeni goście: p. S. Kłopot – Starosta Jarosławski, p. komisarz J. Wojtowicz- Komendant Powiatowy Policji, p. Halina Kot – Dyrektor Santander Bank Polska SA Oddział w Jarosławiu – przedstawiciele instytucji, z którymi szkoła współpracuje w zakresie kształcenia zawodowego – z wdziękiem pasowali pierwszaków liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym, wręczając pagon z pierwszą belką, i technikum w zawodzie: ekonomista, logistyk i spedytor – przekazując im symbol zawodu, w którym się kształcą – oznaczony emblematem szkoły. Było to dla uczniów wielkie wyróżnienie i przeżycie.
Zakończeniem uroczystości była prawdziwa uczta dla ducha, czyli program artystyczny „Przeszłość zatrzymana pamięcią” poprowadzony przez absolwentki i obecne nauczycielki szkoły: p.Teresę Krzywonos i A.Muszyńską. Młodzież zabrała wszystkich w sentymentalną podróż, której autorami byli absolwenci Ekonomika. Ich relacje o trudnych czasach wojennych i powojennych, w których i szkoła, i oni mieli swój czas próby, zwycięskiej próby – zestawione z opowieściami młodszych absolwentów, dały jakże prawdziwy, wzruszający i wyjątkowy obraz historii szkoły. Daty i fakty nie odzwierciedlą przecież specyficznej atmosfery tej placówki, bo szkołę tworzą ludzie – nie mury, reformy i programy. A oni pamiętali szkołę najlepiej, bo pamiętali sercem. Łzy, śmiech i wzruszenie słuchaczy były wyrazem największego uznania i podziękowania dla autorek programu (p.A.Muszyńskiej, p.B.Pisarczyk-Naspińskiej, p.S.Zielińskiej) i występujących uczniów – artystów. Dopełnieniem programu jubileuszowego była niezwykle klimatyczna scenografia i muzyka. Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy, gdy Dostojna Jubilatka będzie świętować swoje 100-lecie.

Agata Muszyńska

Skip to content