Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu w dniu 8 XII ma swoje święto patronalne, które w tym roku było obchodzone w piątek 7 XII, nawiązując tym samym do przedwojennego Święta Kupieckiego i jednocześnie święta Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia – patronki szkoły. Tegoroczne święto na długo zostanie w naszej pamięci ze względu na splot licznych przeszkód towarzyszących tym obchodom, ponieważ z powodu poważnych chorób obie panie dyrektor były nieobecne. Uroczystości  rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w Kolegiacie Jarosławskiej z piękną muzyczną oprawą w wykonaniu naszej młodzieży pod opieką p. Anny Korneńko.

Następnie w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej odbyła się część oficjalna uroczystości, na którą przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz miasta i Policji, a mianowicie:  Wicestarosta Powiatu Jarosławskiego – pan Mariusz Trojak, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu – nadkomisarz Artur Wasiuta oraz Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji – aspirant sztabowy Anna Długosz, Dyrektor Santander Bank Polska SA Oddział w Jarosławiu – pani Halina Kot oraz liczne grono rodziców.

W imieniu pani wicedyrektor Justyny Nalepy-Harpuli – uroczystość poprowadziła pani profesor Agata Muszyńska, która serdecznie wszystkich przywitała i odczytała list od dyrekcji. Podkreśliła wartość tradycji wpisaną w dzieje szkoły, jej ciągły rozwój oraz podejmowanie nowych wyzwań i przedsięwzięć, które dostosowują szkołę do potrzeb rynku edukacyjnego. „Kto szanuje przeszłość, ten jest godzien szacunku teraźniejszości i prawa do przyszłości” – oto motto dzisiejszego święta. Tradycją tego dnia jest przyjęcie uczniów klas pierwszych do społeczności szkolnej –  klasa pierwsza liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym jest odznaczana pierwszą belką na pagonie , a  klasy pierwsze technikum z zawodzie: ekonomista, logistyk i spedytor otrzymują kalkulatory z emblematem szkoły. Pasowania dokonali zaproszeni goście, tym samym uświetniając tę chwilę.

Piękne słowa skierowane do dyrekcji, nauczycieli i uczniów wygłosili zaproszeni goście: Wicestarosta Jarosławski – pan Mariusz Trojak, I Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu – nadkomisarz Artur Wasiuta oraz Dyrektor Santander Bank Polska SA w Jarosławiu – pani Halina Kot. Podkreślili istotne miejsce szkoły w naszym powiecie i życzyli dalszego aktywnego jej rozwoju, owocnych realizacji wszelkich zamierzeń i pielęgnowania pięknych tradycji Szkoły Ekonomicznej.

Zwieńczeniem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu młodzieży, pod czułym okiem opiekunów: M. Kamińskiej, K. Danyluk-Jabłońskiej, A. Muszyńskiej i P.Stalmaskiego.  Był to prawdziwy „Ekonomik Talent Show” – przekrój talentów najróżnorodniejszych i wzruszeń jeszcze większych – tak można ująć to, co się na scenie wydarzyło: od występów solowych, przez koncert na gitarę i saksofon, do tańca sportowego i popisu Mikołajów. A ileż emocji wzbudził pokaz aikido – słychać było tylko trzask ciał rzucanych na materace. Z takiej młodzieży można być dumnym! I w takiej wspaniałej atmosferze minęło naszej szkole 94 lata.

Agata Muszyńska

Skip to content