Dzisiaj zainaugurowaliśmy nowy projekt pt. „Jarosław bramą Kresów. Opowieści o ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej „.
Przed południem w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki młodzież z trzech szkół średnich uczestniczyła w spotkaniu z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Tematem spotkania była kampania wrześniowa prowadzona przez armię niemiecką na Kresach. Młodzież miała możliwość poznania wielu mało znanych faktów dotyczących działań Luftwaffe oraz Wehrmachtu – jak np. atak na cywilny transport kolejowy w pobliżu stacji kolejowej Komarno, podczas którego niemieccy piloci zabili ok. 100 kobiet, dzieci, starców – uciekinierów z Wielkopolski. Spotkanie zakończył apel prowadzącego do słuchaczy, aby bardzo poważnie traktowali słowa Marka T. Cycerona o nauce płynącej z historii. Tylko w ten sposób możliwe będzie unikanie błędów naszych przodków.
O godz. 18.00 w sali konferencyjnej odbędzie się otwarte spotkanie z T. K. Kozłowskim pt. Czarne krzyże nad Kresami. Serdecznie na nie zapraszamy!
Projekt finansowany jest ze środków budżetowych Województwa Podkarpackiego.
 
Elżbieta Ślusarz
Skip to content