27 września młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu jarosławskiego wyruszyła na Złaz Turystyczny dla Niepodległej, chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Impreza odbyła się pod hasłem – „ Z serca miasta na dach powiatu” i została zorganizowana przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Stu uczniów wraz z opiekunami przemierzyło szlaki z Helusza oraz z Pruchnika, spotykając się na Mechowej Górze, która jest najwyższym szczytem naszego powiatu. Tam, przy akompaniamencie trąbki, po odpaleniu białych i czerwonych rac, z biało-czerwoną flagą w dłoniach odśpiewali hymn Polski. Po zejściu z góry uczestnicy zostali zakwaterowani w Szkole Podstawowej w Świebodnej, gdzie zostali bardzo serdecznie przyjęci przez Dyrektora, Pana Eugeniusza Mikłasza oraz Rodziców dzieci uczęszczających do tej placówki. Czas popołudniowy wypełniony został konkursami, natomiast wieczorem odbyły się prelekcje: lekcja historii z Panem Janem Kucą oraz „Ciekawostki Powiatu Jarosławskiego” przestawione przez Pana Marcina Warchołę i Pana Andrzeja Bajana. Imprezę uświetnili swoją obecnością znakomici goście: Starosta Powiatu Jarosławskiego Tadeusz Chrzan, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Elżbieta Pazyniak, Pan Konrad Sawiński, Dyrektorzy Szkół Ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Dalszą część wieczoru wypełniło wspólne śpiewanie przy ognisku pieśni patriotycznych wraz z zespołem Fila-lala.

Kolejny dzień to kolejny szlak turystyczny. Tym razem ze Świebodnej do Jawornika Polskiego. I tak po czterech godzinach przyjemnego wędrowania przy pięknej pogodzie, na uczestników czekała obiecana przez organizatorów niespodzianka – kolejka wąskotorowa, którą wyruszyli w drogę powrotną do domu.

Organizatorzy i uczestnicy są ogromnie wdzięczni wszystkim sponsorom Złazu dla Niepodległej , dzięki którym mogli w wyjątkowy sposób uczcić to wielkie historyczne wydarzenie sprzed stu lat.

ZOBACZ FILM

Skip to content